Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Cadru tehnic psi
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Cadru tehnic psi

Buna ziua,

daca sunt cadru tehnic psi pot fi numit prin decizie de angajator pentru a opera si transmite revisal ?
laly86, utilizator
Legea nr.307/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
Art.19 Administratorul sau conducătorul instituţiei, după caz, are următoarele obligaţii principale:
a) să stabilească, prin dispoziţii scrise, responsabilităţile şi modul de organizare pentru apărarea împotriva incendiilor în unitatea sa, să le actualizeze ori de câte ori apar modificări şi să le aducă la cunoştinţă salariaţilor, utilizatorilor şi oricăror persoane interesate;
Responsabilitatea este a angajatorului daca acesta considera ca nu aveti acoperire pentru toate cele 8 ore/ zi pentru a desfasura activitatile din domeniul psi-su.
Timp pentru desfasurarea activitatii psi-su am suficient tocmai de aceea voiam sa stiu daca pot face si alta activitate( cea de resurse umane-transmitere revisal )Multumesc!
In mod normal, activitatea de psi-su intr-o firma (depinde de felul activitatii si a riscurilor de incendiu si/ sau explozie identificate, de numarul de salariati si de meseriile acestora, etc.) poate fi considerata continua, 8 ore/zi, nu aleatorie.
Activitatea specifica psi-su poate fi cuplata, eventual, cu o activitate complementara, de exemplu cea de ssm.
In acelasi timp, activitatea specifica REVISAL nu este o activitate permanenta, 8 ore/zi si este bine sa fie prestata de lucratorul care are in atributiile de serviciu dosarele de personal ale salariatilor.