Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... interpretare art 14 legea 200/2006
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

interpretare art 14 legea 200/2006

Buna ziua,
va rog, am o intrebare careia nu-i gasesc raspuns: daca salariul restant (presupunem ca este doar unul singur) este mai mare decat salariul mediu brut pe economie, cat pot primi: salariul mediu brut pe economie, netul acestuia (am vazut si astfel de pareri), sau salariul meu intreg (net)?
se pare ca exista o parere de la amofm conform careia daca nu ai restant decat un salariu, atunci primesti doar un salariu mediu deoarece mai poti accesa fondul pentru inca 2 luni (este vorba despre cineva care lucreaza inca la compania in insolventa). si acela net! de ce net?
parerea mea e ca daca am 5000 lei de luat, atunci ar trebui sa-i iau pe toti dar nu am gasit pe nicaieri dezbatut - cu exemple- acest articol.
multumesc anticipat
1. Suma totală a creanţelor salariale suportate din Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale nu poate depăşi cuantumul a 3 salarii medii brute pe economie, pentru fiecare salariat.

Salariul mediu brut pe economie avut în vedere este salariul mediu brut pe economie, comunicat de I.N.S. în luna în care s-a deschis procedura insolvenţei.

In situatia in care creanţele salariale sunt constituite dintr-un singur salariu care este mai mare decat salariul mediu brut pe economie dar pana in maxim 3 salarii medii brute pe economie, atunci salariatul il va primi integral.

2. Contribuţiile sociale datorate de angajatorii în stare de insolvenţă nu sunt suportate din Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale.

Legea 200/2006
art.13
....
(2) Din Fondul de garantare nu se suportă contribuţiile sociale datorate de angajatorii în stare de insolvenţă.

multumesc frumos