Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident rutier
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident rutier

Buna ziua,, in data de 27 10 2015 mergeam cu autobasculanta pe DN 65 A ,din directia Turnu Magurele catre Rosiori de Vede... In comuna Putineiu mi,a sarit in fata un copil in varsta de 3 ani nesupravegheat , pe care la.m lovit cu partea stanga a camionului si la.m prins sub roata , nu am trecut peste el ... copilul a stat in spital in jur de 100 de zile din care 10 zile pentru o fractura la piciorus iar restul la chirurgie plastica .... mentionez ca nu exista in zona trcere pentru pietoni si nici limitatoare de viteza... viteza mea a fost sub 50 la ora,, la fata locului au venit toate organele abilitate declarandu.ma nevinovat,, masina a fost supusa unei expertize tehnice , care a iesit in stare perfecta de functionare,. am fost dus la politia rutiera turnu, si sau facut cele necesare retinandu.mi permisul de conducere pana la finalizarea anchetei..merg pe dovada pe care o prelungesc lunar deplasandu-ma de la bucuresti la turnu si alexandria... luna asta pe 27 se fac 9 luni si dosarul se afla inca la politie.... nimeni nu imi spune nimic in afara de faptul ca dosarul se afla in faza de cercetare...spuneti.mi si mie va rog , ce se poate intampla, sau ce trebuie sa fac in situatia de fata... ca sincer, ma omoara psihic acest caz nefericit.
Buna ziua,

1.Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa consulte dosarul dvs in prima faza!
2.Pana la finalizarea dosarului depuneti o petitie pe situl IGPR pentru urgentarea cercetarii penale si vorbiti personal cu agentul care se ocupa de dosarul dvs.
[ link extern ]
3.Depuneti o cerere fie si prin posta la Parchetul de pe langa Judecatoria Turnu pentru a studia dosarul si una la Politia Turnu.

[ link extern ]

Reveniti pentru alte detalii!

Numai bine!
Puteti depune o sesizare la IJP si la parchet in scris, cu nr. de inregistrare/ data prin care sa solicitati sa va comunice stadiul dosarului.
Pentru astfel de cazuri este nevoie de o expertiza tehnica judiciara in specialitatea auto care sa concluzioneze cauzele producerii evenimentului rutier. Fondurile aflate la dispozitia politiei sunt limitate, motiv pentru care cercetarea este de durata.