Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mai trebuie si decizie ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mai trebuie si decizie ?

Buna dimineata !

Va rog mult sa ma ajutati si sa imi spuneti
daca la angajarea unui salariat
s-a intocmit doar Contractul individual de munca
si s-a omis emiterea unei Decizii de angajare,
este vreo problema ?

Este suficient doar Contractul individual de munca
sau trebuia data si o Decizie de angajare ?

Daca trebuia data si o Decizie de angajare,
cum mai poate fi remediata problema ?
Intr-adevar, se repeta ceea ce este mentionat si in c.i.m.
Contractul de munca si decizia sunt doua acte diferite ca si continut juridic,chiar daca aparent acestea in cazul prezentat contin elemente comune ce se suprapun .Astfel,contractul de munca este un acord de vointa al partilor,in care o parte se angajeaza sa presteze activitatea ,o parte sa plateasca munca prestata,totul in cadrul unor clauze contractuale. (in virtutea sa se nasc raporturile de munca intre cele doua parti)
Decizia este un act administrativ,de luare a unei hotarari de catre conducatorul unei entitati in urma examinarii unei situatii ce se naste prin incheierea acelui contract de munca ,de aici si formula introductiva a unei astfel de decizii,in care se precizeaza temeiul legal .("Avand in vedere cim incheiat la data de intre parti... /directorul/managerul decide ..)
Urmeaza articolele deciziei,in care putem distinge elemente precum data de la care se incadreaza,functia loc munca,salariu etc -elemente ce se suprapun intr-adevar cu clauze din cim
Cu alte cuvinte si sintetizand, decid ca te angajez avand la baza contractul de munca incheiat
In opinia mea acesta este motivul pt care se solicita atat cm cat si decizia de incadrare
ContSters391349, utilizator
De regula, care sunt pasii
care se fac pana la emiterea unei Decizii de angajare ?
Cine are obligatia sa intocmeasca Decizia ?
Pana la ce data se poate face Decizia ?
O astfel de decizie este emisa dupa afisarea rezultatelor finale la concursul /examenul organizat pentru ocuparea acelui post.

Legislatia nu prevede un termen in care trebuie sa fie emisa aceasta decizie.

Intocmirea acesteia , consider ca trebuie sa fie efectuata de catre R.U. si serviciul juridic.
Dar pentru ca RU sa intocmeasca Decizia,
iar juristul sa o vizeze,
nu ar trebui ca cineva sa ceara in scris emiterea Deciziei ?

Cine ar trebui sa faca acest lucru ?
Directorul institutiei sau salariatul de la RU
trebuie sa ceara acest lucru printr-un Referat ?