Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... autorizatie pentru reparare acoperis cand se schima ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

autorizatie pentru reparare acoperis cand se schima materialele

În cazul unui bloc vechi (construit în 1966) pentru care izolaţia acoperișului s-a realizat cu bitum (smoală) la momentul respectiv, în cazul în care se doreşte repararea acoperişului (termoizolaţie şi hidroizolaţie cu spumă poliuretanică +vopsire cu vopsea poliuretanică) este nevoie de autorizaţie ?
Situatia se referă la trecerea la alte materiale de izolaţie decât cele prevăzute în proiectul blocului. Pentru cele de mai sus am în vedere prevederile:

ART. 11 legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii

(1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:
a) reparaţii la împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora şi materialele din care sunt executate;
b) reparaţii şi înlocuiri de tâmplărie interioară şi exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor şi tâmplăriei, inclusiv în situaţia în care se schimbă materialele din care sunt realizate respectivele lucrări, cu excepţia clădirilor declarate monumente istorice, în condiţiile legii;
c) reparaţii şi înlocuiri de sobe de încălzit;
d) zugrăveli şi vopsitorii interioare;
e) zugrăveli şi vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi culorile clădirilor;
f) reparaţii la instalaţiile interioare, la branşamentele şi racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcţiilor, în limitele proprietăţii, montarea sistemelor locale de încălzire şi de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum şi montarea aparatelor individuale de climatizare şi/sau de contorizare a consumurilor de utilităţi;
g) reparaţii şi înlocuiri la pardoseli;

ART. 1*)
"(2) Prin derogare de la prevederile art. 1 şi art. 7 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pentru executarea lucrărilor de intervenţie la părţile comune, autorizaţia de construire se emite fără prezentarea titlului asupra imobilului, teren şi/sau construcţie, a extrasului de plan cadastral şi a extrasului de carte funciară de informare."

Din interpretarea legii consider că este necesară autorizaţie chiar şi fără prezentarea titlului asupra imobilului. În acest caz care sunt etapele pentru obţinerea ei ?
Avand in vedere ca se utilizeaza materiale de alta generatie ,cu alte caracteristici tehnice,alte greutati,este necesara autorizatie de constructie
Pentru obtinere autorizatie de constructie,initial este necesar sa va adresati unui arhitect,pentru executare proiect tehnic
In baza proiectului tehnic,serviciul urbanism din primarie va elibera autorizatia de constructie si certificatul de urbanism
Daca nu aveti ce face cu banii si cu timpul dvs., apelati la un arhitect, la mama arhitectului si la facultatea de aritectura pe care a absolvit-o. Apoi mergeti la primarie, obtineti certificatul de urbanism (costul este minor - vreo 5-10 lei), apoi solicitati autorizatie de construire...
Deci toate acestea, daca nu aveti ce face!
In schimb, daca aveti niste banuti stransi pentru a va repara terasa, puneti administratorul sa caute 2-3 oferte de la tot atatea firme care vor veni la fata locului, vor masura in lung si-n lat si in final au sa va intocmeasca cate un deviz de lucrari, cu preturi, etc..
Discutati in com. ex. si decideti cu cine faceti lucrarea, intocmiti un contract de prestari de servicii, solicitati garantii.
Bine ar fi ca sa solitati ofertantilor recomandari de la alte asociatii carora le-au efectuat lucrari de hidroizolare a teraselor.
Daca ma ascultati, este bine, daca nu, va doresc oricum mult succes!
Buna seara!
Doresc sa schimb acoperisul casei si mai intai de toate as dori sa ma informez in legatura cu aceste autorizari si anume:
1 . Daca lucrarea se executa cu o firma specializata care sunt demersurile?
2. In situatia in care casa are o vechime 70 ani , aceste cheltuieli cu reparatiile sunt inevitabile si de necesitate nu de modernizare, de ce suntem obligati sa platim aceasta taxa de autorizare ?! Care este baza legala si daca e o cale de atac in aceasta situatie?
Buna seara!
Doresc sa schimb acoperisul casei si mai intai de toate as dori sa ma informez in legatura cu aceste autorizari si anume:
1 . Daca lucrarea se executa cu o firma specializata care sunt demersurile?
2. In situatia in care casa are o vechime 70 ani , aceste cheltuieli cu reparatiile sunt inevitabile si de necesitate nu de modernizare, de ce suntem obligati sa platim aceasta taxa de autorizare ?! Care este baza legala si daca e o cale de atac in aceasta situatie?
Buna seara!
Doresc sa schimb acoperisul casei si mai intai de toate as dori sa ma informez in legatura cu aceste autorizari si anume:
1 . Daca lucrarea se executa cu o firma specializata care sunt demersurile?
2. In situatia in care casa are o vechime 70 ani , aceste cheltuieli cu reparatiile sunt inevitabile si de necesitate nu de modernizare, de ce suntem obligati sa platim aceasta taxa de autorizare ?! Care este baza legala si daca e o cale de atac in aceasta situatie?