Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OBLIGATII POSTAS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OBLIGATII POSTAS

Postasul din sat imi obliga parintii sa primeasca recomandatele care-mi sunt adresate. In cele mai multe cazuri sunt plecat din localitate si revin dupa saptamani , unele dintre inscrisuri avand termene de raspuns . El motiveaza ca este amendat pt returnarile pe care le face si '' pus pe o lista neagra " pentru o eventuala desfacere a contractului de munca . Unde este adevarul si care este modalitatea legala de rezolvare a acestei situatii.
Multumesc
Solicitati oficial dirigintelui de oficiu postal sa dispuna postasului responsabil teritorial comunicarea corespondentei care va este expediata numai dv
Analizati si disp Deciziei nr.2858/2007 privind regimul de autorizare generala pentru furnizarea serviciilor postale; Anexa 1; pct 3 regulile aplicabile furnizarii serviciilor postale; pct 3.10 predarea trimiterii postale catre destinatar;
pct 3.10.1 - "Predarea trimiterii postale se realizeaza NUMAI!! in unul dintre urmatoarele moduri:
a) La orice recipient ( cutia postala de la adresa destinatarului, casuta postala, post-restant etc.) in care destinatarul este de acord sa primeasca trimiteri postale.
b) la adresa indicata de expeditor, personal catre destinatar sau catre persoana autorizata sa primeasca trimiterea postala
c) la punctul de contact deservit de personal, personal catre destinatar sau catre persoana autorizata sa primeasca trimiterea postala, dupa transmiterea prealabila a unui aviz care sa anunte sosirea trimiterii postale.