Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mai am un an pana la implinirea varstei standard
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mai am un an pana la implinirea varstei standard

buna ziua,
sunt nascuta pe 05.01.1957.
am dreptul sa ies la pensie pe 05.09.2017.
am stagiu de cotizare, la momentul actual de 30 ani si 5 luni
intrebare?
pot sa ma pensionez anticipat?
daca imi bag dosarul de pensionare in sept 2016, conform noi legi ,ce penalizare pot avea?
multumesc !
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece aveti indeplinit stagiul minim de cotizare puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 8 luni, in septembrie 2017.

3. Ati putea beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) la varsta de 55 de ani si 8 luni, adica oricand de acum inainte, daca ati avea un stagiu de cotizare cu 8 ani peste stagiul complet de cotizare, adica 38 de ani si 8 luni.

4. - Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, oricand de acum inainte, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare cel putin egal cu stagiul complet de cotizare (30 de ani si 8 luni).
- Dvs. aveti acum un stagiu de cotizare de 30 de ani si 5 luni (va mai lipsesc 3 luni).

5. - Daca mai cotizati cele 3 luni (august - octombrie) puteti solicita pensie anticipata partiala cu data de 1 noiembrie.
- Pentru cele 10 luni de anticipare pensia se va diminua cu 0,5% pentru fiecare luna de anticipare, adica cu 5%.
- In septembrie 2017 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se va emite o noua decizie de pensie pentru limita de varsta).