avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... conflict de interese?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

conflict de interese?

buna ziua,
-sunt functionar public, sef birou buget finante, resurse umane
-impreuna cu mine lucreaza si sora mea, care pe langa alte atributii de contabilitate are decizie si de CFP(control financiar preventiv)
-suntem in conflict de interese tinand cont ca eu sunt sef de birou iar ea este si CFP?
- daca da, imi puteti spune si articolul de lege, unde gasesc informatia?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 17:46, 25 Iulie 2016
Daca nu erati seful surorii dvs. nu era niciun conflict, asa...dupa umila mea parere este. Unul avizeaza, altul controleaza, merge mana*-n mana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conflict de interese vero_b22 vero_b22 Frate si sora lucreaza amandoi in cadrul aceluiasi Serviciu juridic, fratele este sef serviciu si ii avizeaza pentru legalitate surorii deciziile de marire ... (vezi toată discuția)
Salarizare functie publica de conducere lauratoader2006 lauratoader2006 Un funcționar public din cadrul unei primării comuna, începând cu data de 01 septembrie 2013 se numește în funcția publică de Inspector, clasa I, grad ... (vezi toată discuția)
Juristul poate fi obligat să semneze /avizeze asemenea acte ? oanaportar oanaportar Bună ziua ! Astăzi s-a pus problema ca juristul instituției noastre publice să pună semnătura pe Statele de plată..... Vă rog frumos să mă ... (vezi toată discuția)