avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Buna ziua! Mama mea are o intrebare: este nascuta in octombrie 1960; are in acest moment 33 de ani si opt luni de munca si cotizare; are si trei copiii. Cand se poate pensiona anticipat partial? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:31, 25 Iulie 2016
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1960 varsta standard de pensionare ested e 61 de abi si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 11 luni, in septembrie 2022;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 11 luni, in septembrie 2017.

3. - Legea nu mai rpevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
- Exista o propunere legislativa in acest sens dar inca nu a fost legiferata.
Ultima modificare: Luni, 25 Iulie 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata 2012 sebisibiu sebisibiu Mama are 52 ani, o vechime de 30 ani si 6 luni. Cand poate iesi in pensie anticipata. (vezi toată discuția)
Pensionare kedvescarmen kedvescarmen Sunt nascuta in anul 1960 .11.14 vreau sa ma pensionez anticipat partial am 31 ani vechime . In ce an ma pot pensiona? Va multumesc (vezi toată discuția)
Pensie femei lypp lypp va rog,sunt nascuta la 15 oct 1960,cind pot iesi la pensie,anii de facultate sunt calculati ca vechime in munca sau nu,daca am 2 facultati se tina cont ... (vezi toată discuția)