Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Buna ziua! Mama mea are o intrebare: este nascuta in octombrie 1960; are in acest moment 33 de ani si opt luni de munca si cotizare; are si trei copiii. Cand se poate pensiona anticipat partial? Va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1960 varsta standard de pensionare ested e 61 de abi si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 11 luni, in septembrie 2022;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 11 luni, in septembrie 2017.

3. - Legea nu mai rpevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut un anumit numar de copii.
- Exista o propunere legislativa in acest sens dar inca nu a fost legiferata.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane