Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Amenda cu formular vechi
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Amenda cu formular vechi

Buna ziua,
Un amic a primit o amenda contraventionala fiindca s-a certat cu agentul din comuna, nu cunosc detalii, problema este: pv era pe formular vechi in care scria contestatia se face la postul de politie de unde e agentul, omul a facut contestatie iar agentii l au indrumat catre judecatorie, cum timpul trecuse actiunea a fost respinsa, omul a platit amenda.
Intrucat agentii nu l au informat corect de la inceput unde si cum sa faca acea contestatie agentii nu se fac vinovati de fals in inscrisuri, sau, abuz in serviciu, omul ar putea sa-si recupereze cumva banii?
Va multumesc
Omul se poate adresa in scris dand in judecata institutia politiei comunale care foloseste imprimate vechi, iesite din uz. Fapta omului insa tot se dovedeste si este pedepsita ca atare.