Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Doar o informatie despre pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Doar o informatie despre pensii

Bunaziua! Unchiul meu a activat in politie o perioada de aproximativ 26 de ani si a depus un dosar de pensie care a fost aprobat de casa de pensii. Au trecut 55 de zile de confirmarea dosarului si inca nu a fost chemat pentru semnare fisei de calcul. Daca ati putea va rog sa ma lamuriti in cat timp ar trebui sa fie terminata procedura. Am incercat sa caut pe internet prin Google dar nu gasesc nici un articol care sa incadreze acest aspect. La fiecare pe care l-am citit scria ca "se realizeaza in perioada stabilita de prevederile legale" fara a mentiona un articol sau un indiciu sa stiu unde sa caut. As aprecia mult un raspuns de la dumneavoastra !
Legea pensiilor publice nr.263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 106 (1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunică persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
In Normele de aplicare, aprobate prin HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare se mentioneaza:
-Art. 75 Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii la instituţia competentă. Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunică persoanei care a solicitat pensionarea, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, în termen de 5 zile de la data emiterii.
De regula nu se respecta aceste termene. Va trebui sa faceti o sesizare scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la casa de pensii.
Posibil sa existe unele precizari, speciale pentru militari/ politisti, in legea speciala a acestora, daca mentionati ca trebuie chemati sa semneze fisa de calcul. In legea susmentionata nu exista o astfel de prevedere.