Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Durata analiza dosar pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Durata analiza dosar pensionare

Va rog sa-mi spuneti daca in legea pensiilor se mentioneaza durata maxima pentru analiza si emiterea deciziei de pensionare . Cand am depus dosarul mi s-a spus ca undeva in jur de 4 luni . Ori nu cred ca sunt zeci, sute de dosare si o singura persoana care le analizeaza/lucreaza .
Legea pensiilor publice nr.263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.106 (1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de
casa teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.
(2) Decizia prevăzută la alin. (1) cuprinde temeiurile de fapt şi de drept în baza cărora se
admite sau se respinge cererea de pensionare.
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea
titularului.
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunică persoanei
care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
Pentru punerea in aplicare a art.106, in Norma de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010
aprobata prin HG nr.257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare, mentioneaza:
-art.75 Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa
teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de zile de
la data înregistrării cererii la instituţia competentă
. Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunică persoanei care a solicitat pensionarea, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire, în termen de 5 zile de la data emiterii.
Din pacate acest termen de 45 de zile nu se respecta, CNP invocand motivul lipsei de pesonal pentru imensul volum de munca. Puteti reveni periodic la Casa teritoriala de pensii cu adrese cu nr. de inregistrare/ data pentru urgentare, dar nu veti primi niciun raspuns.
Pensia va fi in plata incepand cu data depunerii dosarului de pensionare si veti primi banii cuveniti retroactiv, insa dupa emiterea deciziei de pensionare.