Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... componenta Structurii de monitorizare SCI + atributii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

componenta Structurii de monitorizare SCI + atributii

Conform OMFP nr.946/2005,
in cadrul institutiei noastre publice,
sefii de compartimente /birouri /servicii
care sunt numiti membri ai Structurii de monitorizare SCI
se ocupă de elaborarea şi dezvoltarea sistemului de control managerial,
inclusiv a procedurilor, formalizate pe activităţi,
pentru compartimentele/birourile/serviciile pe care le conduc.

Va rog frumos sa imi spuneti:
1. - daca consilierul juridic al institutiei va trebui sa aibe calitatea de invitat
la toate sedintele Structurii de monitorizare SCI ?
si sa asiste la toate sedintele pentru a se asigura legalitatea
hotararilor /masurilor si a procedurilor care vor urma a fi implementate ?
sau
2. - daca va trebui sa faca parte, ca si membru,
din componenta Structurii de monitorizare SCI ?
atunci, ce atributii ar trebui sa aibe consilierul juridic al institutiei ?

Institutia noastra are un singur consilierul juridic.
Seful lui este directorul institutiei.
1. Consilierul juridic poate fi invitat la sedintele structurii de monitorizare SCi.

2. Legea a lasat la latitudinea conducătorului entităţii publice constituirea si componenta comisiei de monitorizare.
- in sedinta de vineri s-a discutat ca cei care sunt membri SCI
sunt sefi de compartimente care vor trebui sa se ocupe cu
intocmirea /revizuirea Procedurilor operationale

- or, juristul este subordonat directorului institutiei, impreuna cu secretara
- in acest caz, nu juristul este obligat sa se ocupe
cu intocmirea /revizuirea Procedurilor operationale pentru jurist si pentru secretara,
ci, directorul va trebui sa se ocupe,
potrivit Organigramei institutiei

- nu ar trebui ca juristul sa fie doar invitat ?
- ca membru, nu ar mai fi impartial
si nu ar mai putea interveni in timpul sedintelor SCI ....
Juristul poate fi invitat la sedinte, chiar daca nu este membru SCi si se poate ocupa cu intocmirea /revizuirea Procedurilor operationale pentru jurist si pentru secretara daca i s-a dat ca si sarcina de serviciu acest lucru.
oanaportar a scris:

- nu ar trebui ca juristul sa fie doar invitat ?
- ca membru, nu ar mai fi impartial
si nu ar mai putea interveni in timpul sedintelor SCI ....

Consilierul juridic este angajatul institutiei intr-un compartiment juridic ca si unic angajat din cate inteleg ,ne existand un coordonator de compartiment ,in acest caz acesta raspunde de intreaga activitate de profil din institutie .
Chiar daca este functie de executie specialitate el poate sa fie inclus ca si membru in structura de control intern,prin decizia conducatorului institutiei,pt partea de proceduri ce tin de intreaga activitate juridica din unitate.
Argumentul prezentat precum ca este in subordinea conducatorului institutiei in cf cu organigrama si ca acesta ar trebui sa se ocupe de intocmirea procedurilor ,nu este corect!Organigrama indica doar nivelele ierarhice si relatiile intre compartimentele (departamente, birouri etc) de pe acelasi nivel.dar acest fapt nu ne indica ca conducatorul unei institutii ar avea atributia de a intocmi proceduri pt un compartiment ce se afla in directa sa subordonare,precum este cazul comp. juridic.

ContSters400311, utilizator
Dar nu este corect sa faca juristul proceduri
de exemplu, si pentru secretariat,
pentru ca nu este in subordinea acestuia ....

Daca se cheama Procedura interna
asta nu inseamna ca seful vrea sa organizeze activitatea
iar subordonatii sa respecte tot ce vrea seful ?
Or, juristul nu poate tine locul sefului,
nici ca functie si nici ca salariu ......