Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... fabricare detergenti utilizand metanol
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

fabricare detergenti utilizand metanol

Buna ziua . Lucrez la o societate care are in plan sa contruiasca o sectie de producere detergenti . Materia prima principala este alcoolul metilic (metanol) , o cantitate depozitata maxima de 30 tone. Ce demersuri ar trebui sa fac la ITM ? Este de ajuns sa declar aceasta cantitate ? Sau este nevoie de o autorizatie speciala pentru detinere substante periculoase din partea acestei institutii .
Va multumesc anticipat pentru ajutor .
Legea nr. 360 din 2 septembrie 2003 republicată in 2014, privind regimul substanţelor şi preparatelor chimice periculoase (MO nr. 178 din 12 martie 2014) mentioneaza:
Art.24
(2) Producătorii, distribuitorii, utilizatorii, importatorii şi exportatorii sunt obligaţi să furnizeze inspectoratului teritorial de muncă pe raza căruia îşi desfăşoară activitatea, înainte de începerea acesteia, lista cu substanţele şi preparatele chimice periculoase pe care le vor deţine, cu precizarea categoriei din care fac parte, care pot pune în pericol sănătatea angajaţilor în mediul de muncă.
Metanolul este nominalizat in anexa 2 la HG nr.1408/ 2008 privind clasificarea ambalarea si etichetarea substantelor periculoase.
Un model de notificare la ITM gasiti aici:
[ link extern ]