Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce drepturi am in curtea mea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce drepturi am in curtea mea?

Locuiesc la curte, in mijlocul unei localitati. Am un copil alergic la intepaturi de insecte. De 10 ani il rog pe vecinul meu care detine un jur de 50 de stupi de albine sa le mute macar pe timp de vara undeva in afara localitatii.
Ca parinte traiesc zilnic teama ca copilul meu va fi intepat de o albina si poate intra oricand in soc anafilactic(locuiesc la 50 de km de Bucuresti si 30 km de cel mai apropiat spital).
Degeaba am explicat situatia vecinului, el are curtea lui iar stupii sunt asezati cu fata spre curtea mea.
Mai nou, acelasi vecin face galagie fiind deranjat de faptul ca am stropit doua randuri de varza cu o solutie pentru puricele verde, spunand ca ii afecteaza albinele.
Nu stiu daca am gresit cu ceva dar ca cetatean imi simt drepturile ingradite. Din cate stiu, celor care cresc albine trebuie sa li se asigure o vatra in afara localitatii pentru a nu pune in pericol siguranta oamenilor.
Va rog, daca se poate, sa imi dati detalii despre legile privind apicultura, cum sa il pot determina pe acest vecin sa mute sau sa duca vagonul de albine in afara localitatii, departe de curtea mea.
Nu am nimic cu nimeni, dar, ca mama, consider ca viata copilului meu este mai presus de orice.
Multumesc tuturor celor care imi inteleg situatia si vor sa ma sfatuiasca.

Problema este reglementata de Legea Nr. 89 din 28 aprilie 1998 legea apiculturii care la Art. 7 spune ca ...

(1)Autoritatile administratiei publice locale, precum si regiile autonome, cu profil agricol sau silvic, vor asigura apicultorilor vetre de stupina temporare sau permanente, pe baza autorizatiei eliberate de catre Comisia de baza melifera si stuparit pastoral.
(2)vetrele de stupina pot fi atribuite in judetul de domiciliu al apicultorului sau in alte judete.
(3)Instalarea stupinelor pe vetre permanente si de valorificare a culesurilor se va face astfel incat sa se asigure protectia populatiei si a animalelor.
(3)Amplasarea stupilor de albine pe terenurile deţinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanţă de cel puţin 5 m faţă de căile ferate, drumurile publice sau hotarele proprietăţilor din domeniul public sau domeniul privat, intravilan sau extravilan.
Ati putea formula o sesizare pentru nerespectarea disp. legale pentru aspectele aratate de dvs., in baza textului de lege precizat de d-nul avocat apaidiu sau/si o actiune privind "obligatia de a face" respectiv de a muta stupii de albine, eventual cu plata unor daune cominatorii pentru fiecare zi intarziere pentru nerespectarea obligatiei.:)
~ Conținut șters la cerere ~
apaidiu a scris:

Problema este reglementata de Legea Nr. 89 din 28 aprilie 1998 legea apiculturii care la Art. 7 spune ca ...

(1)Autoritatile administratiei publice locale, precum si regiile autonome, cu profil agricol sau silvic, vor asigura apicultorilor vetre de stupina temporare sau permanente, pe baza autorizatiei eliberate de catre Comisia de baza melifera si stuparit pastoral.
(2)vetrele de stupina pot fi atribuite in judetul de domiciliu al apicultorului sau in alte judete.
(3)Instalarea stupinelor pe vetre permanente si de valorificare a culesurilor se va face astfel incat sa se asigure protectia populatiei si a animalelor.
(3)Amplasarea stupilor de albine pe terenurile deţinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanţă de cel puţin 5 m faţă de căile ferate, drumurile publice sau hotarele proprietăţilor din domeniul public sau domeniul privat, intravilan sau extravilan.

Nu inteleg prea multe... sa inteleg ca vecinul are dreptul sa tina stupina in mijlocul satului? Legea ii permite asta? Ceva nu e logic...
In localitate mai sunt si alti crescatori de albine dar niciunul nu tine stupii in mijlocul satului asa cum ii tine vecinul meu. Ei au curti amplasate langa campuri deschise. In schimb curtile noastre sunt lipite lateral si in spate de alte curti. Nu exista nicio deschidere catre camp sau vreo padure. Campul se afla la o distanta de cel putin 2 km.
jurist Clement a scris:
Avem un Ordinul nr.53/1997 al Ministerului Agriculturii si Alimentatiei,cat si Ordin nr. 536 din 23/06/1997
pentru aprobarea Normelor de igienă şi a recomandărilor privind mediul de viaţă al populaţiei
Ia treceti pe la Primarie si Politie !

Pe langa faptul ca n-am gasit niciun ordin 53/97, exista si vreun scop al mentionarii normelor de igiena? Daca da, va rog sa aduceti asta la cunostinta userului care a intrebat, cu siguranta nu ii foloseste doar indicarea unui act normativ. De asemenea, asa cum v-am mai rugat, insist sa nu abuzati de emoticoane. Multumesc.