Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Legislatie amplasarea unei stupine
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Legislatie amplasarea unei stupine

As dori sa stiu care este distanta legala pana la care se poate amplasa o stupina fata de proprietatea vecina.
Exista si o limita a numarului de stupi care pot fi amplasati?
Va multumesc!
Legea nr. 266/2009 pentru modificarea si completarea art. 7 din Legea apiculturii nr. 89/1998 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 482 din 13 iulie 2009 Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege. Articol unic Articolul 7 din Legea apiculturii nr. 89/1998, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 170 din 30 aprilie 1998, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
Alineatul 3) va avea urmatorul cuprins: "3) Amplasarea stupilor de albine pe terenurile detinute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanta de cel putin 5 m fata de caile ferate, drumurile publice sau hotarele proprietatilor din domeniul public sau domeniul privat, intravilan sau extravilan."
2. Dupa alineatul 3) se introduc doua noi alineate, alin.4) si 5), cu urmatorul cuprins: "4) Daca distanta fata de obiectivele prevazute la alin.3) este mai mica de 5 m, stupii de albine trebuie sa fie despartiti de acestea printr-un gard, zid, plasa ori alt obstacol prin care albinele sa nu poata patrunde in zbor, cu o inaltime minima de 2 m, masurata de la nivelul solului si care sa continue pe aceeasi linie inca 2 m dincolo de stupii amplasati la extremitatile stupinei. 5) Numarul familiilor de albine amplasate pe teren, conform obligatiilor prevazute la alin.3) si 4), nu este limitat."
Puteti sa consultati urmatoarele legi Legea 131/2010 pentru modificarea si completarea Legii apiculturii nr. 89/1998.
[ link extern ]
Va multumesc pt.raspuns!