Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Raspundere profesor
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Raspundere profesor

Buna ziua,

Doi elevi au avut o altercatie in incinta unei scoli, ce a rezultat cu vatamarea fizica a unuia dintre ei(copilul este integru fizic in acest moment). Datorita unor motive obiective, cadrul didactic a intarziat cateva minute la ora. Parintii au facut plangere la politie. Imi puteti spune va rog ce se poate intampla mai departe in acest caz? Multumesc.

Dacă aveți cunoștință, ar fi util să ne specificați: în ce constă plângerea penală (fapta cercetată de organul de cercetare penală), dacă s-a stabilit timpul incidentului (a început în pauză), dacă instituția școlară a început vreo cercetarea internă?
Nu cunosc exact natura plangerii, cel mai probabil e vorba de denuntul catre politie cu privire la actul de violenta savarsit de elev. Incidentul a inceput in pauza; s-a efectuat si o cercetare interna, venita chiar de la Inspectorat, in urma careia s-a dispus revizuirea ROI. Multumesc.
Plangerea la politie,probabil ca, este facuta pentru loviri si alte violente.
Din relatările d-voastră constat că nu ar trebui să vă îngrijorați la acest moment, mai ales că vina ar putea fi comună (profesorul de serviciu- ce trebuia să intervină în perioada pauzei, faptul că s-a revizuit ROI - semn că existau unele slăbiciuni în regulament).
Privind cercetările organelor de poliție (așa cum a relatat și ,,freeelis'') este posibil să nu fie îndreptate asupra d-voastră. Dar în situația în care sunteți chemat de organul de cercetare penală (fie în calitate de martor ori suspect- deși mă îndoiesc) e bine să aveți un avocat pentru eliminarea oricăror probleme.
cu respect,
Va multumesc frumos. Toate cele bune!