Forum Discuţii juridice Achiziţii publice se mai poate face un subcontract ?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

se mai poate face un subcontract ?

Bună ziua !
Va rog sa mă ajutați cu un răspuns:
În Invitația de participare s-a cerut ca executantul unei lucrări sa spună dacă va executa lucrări le singur sau se va pune problema unui subcontractant.
Executantul a spus că nu este cazul.
Așa că, în Contract nu s-a mai pus problema de subcontractant.
Va rog sa îmi spuneti dacă în timpul executării contractului, executantul mai poate subcontracta ?
Da, se mai poate subcontracta.

ART. 151 din HG 395/2016

  Înlocuirea/implicarea subcontractanţilor de către contractant în perioada de implementare a contractului poate interveni în următoarele situaţii:
  a) înlocuirea subcontractanţilor nominalizaţi în ofertă şi ale căror activităţi au fost indicate în ofertă ca fiind realizate de subcontractanţi,
  b) declararea unor noi subcontractanţi ulterior semnării contractului de achiziţie publică în condiţiile în care lucrările/serviciile ce urmează a fi subcontractate au fost prevăzute în ofertă fără a se indica iniţial opţiunea subcontractării acestora,
  c) renunţarea/retragerea subcontractanţilor din contractul de achiziţie publică.
Repet:
- in oferta sa de pret, Executantul a spus că nu este cazul
ca lucrarile sa fie executate de un subcontractant.

Asa ca, contractul s-a facut fara sa fie inclusa o asemenea clauza
care sa permita, la nevoie, ca executantul sa poata executa lucrarile
printr-un subcontractant.

si deci, nu poate fi vorba despre nici o inlocuire
a vreunui subcontractant ....

Intrebarea era alta:
- dacă în timpul executării contractului, executantul mai poate subcontracta ?
in situatia in care:
În Invitația de participare s-a cerut ca executantul unei lucrări sa spună dacă va executa lucrări le singur sau se va pune problema unui subcontractant,
iar Executantul a spus că nu este cazul.