Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bilet de voie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bilet de voie

Buna ziua,

Este biletul de voie o forma legala intre cele doua parti (angajator si angajat), sau doar o intelegere amiabila?
Poate avea, ca si consecinte, retineri salariale?
Este normal sa fie semnat de catre emitent (adica de angajat) si aprobat (semnat) de catre seful ierarhic superior?

Multumesc.
Biletul de voie nu are un regim aparte, ci reprezinta de fapt o invoire.

In practica, in baza principiului libertatii de vointa a partilor contractante, fara a exista o reglementare legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu cu plata sau fara plata salariului.
Invoirea reprezinta aprobarea ce se acorda de catre angajator unui salariat de a lipsi de la programul normal de lucru pentru diverse motive.

In situatia in care invoirea este fara plata, atunci orele invoite nu sunt platite , fapt ce implica o remuneratie mai mica in luna respectiva.

Durata maxima a unei invoiri trebuie sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.
Cornel Vasile, Consilier juridic