Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

Buna ziua,
Aveam autoturismul parcat in fata firmei la care lucram si un coleg mi-a lovit masina cu autoturismul sau plecind de la locul accidentului.Am ajuns la intelegere de a plati pagubele fara a anunta organele de politie sau a apela la polita RCA in timp de 3-4 zile.A trecut perioada de timp si colegul meu nu a mai dorit sa-mi plateasca pagubele produde in acel evenimeat ,punandu-ma in situatia pe a apela la politie.La polite am ramas si eu fara permis timp de 30 zile pentru neanuntarea accidentului#-o in 24ore.
Este normal sa raman si eu fara permis atata timp cat masina mea era parcata ?
Multumesc!
Politia a aplicat Regulamentul de circulatie ambilor soferi implicati in evenimentul rutier. In legislatie nu scrie, ca are obligatia sa anunte evenimentul rutier doar cel care loveste masina altuia sau numai cel lovit. In plus, are obligatia sa anunte si oricine are cunostinta de producerea unui eveniment rutier.
Daca ati fi incheiat la data producerii accidentului constarea amiabila, atunci erati scutit de o eventuala sancţionare, chiar si în cazul în care erati găsit vinovat de producerea evenimentului.

"Şoferii care au fost implicaţi în accidente de circulaţie soldate doar cu avarii (tamponări) au obligaţia să se prezinte la Poliţie pentru declararea evenimentului, împreună cu maşinile avariate. Accidentele uşoare trebuie declarate în cel mult 24 de ore de la producerea lor, acesta fiind termenul maxim prevăzut de lege. În caz contrar, şoferilor li se reţin permisele de conducere pentru 30 de zile, chiar dacă nu sunt vinovaţi de producerea accidentului."
[ link extern ]

Codul Rutier
Art.79.
(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.

(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
......

art.100
(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
......
g) neprezentarea la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 79 alin. (2).
......
Cornel Vasile, Consilier juridic
butnar11 a scris:

Buna ziua,
Aveam autoturismul parcat in fata firmei la care lucram si un coleg mi-a lovit masina cu autoturismul sau plecind de la locul accidentului.Am ajuns la intelegere de a plati pagubele fara a anunta organele de politie sau a apela la polita RCA in timp de 3-4 zile.A trecut perioada de timp si colegul meu nu a mai dorit sa-mi plateasca pagubele produde in acel evenimeat ,punandu-ma in situatia pe a apela la politie.La polite am ramas si eu fara permis timp de 30 zile pentru neanuntarea accidentului#-o in 24ore.
Este normal sa raman si eu fara permis atata timp cat masina mea era parcata ?
Multumesc!

A trecut 30 zile de la plangerea facuta la politie si nici macar nu la chemat pe individ .Dupa ce am mai dat un telefon la Politia din localitatea respectiva sa vad ce sa rezolvar ,a doua zi am primit acasa anstiintare pentru retinerea permisului meu ptr 30 zile dar celalalt circula bine mersi an continuare.A mai trecut anca 8 zile si nimic.Cum trebuie sa procedez!!!!!!!!!!
Reveniti la sesizarea initiala, tot in scris, cu nr. de inregistrare/ data sau mergeti in audienta la seful IPJ pentru a intreba de stadiul anchetei.
Daca ati primit instiintare de suspendarea permisului pentru 30 de zile trebuie sa-l depuneti la serv. circulatie.