Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie ,concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie ,concediu de odihna

Buna ziua.Am lucrat intr-un magazin alimentar. Din diferite motive la data de 24 06 2016 mi-am dat demisia si am stat in preaviz pana in data de 1 07 2016.Concediul de odihna nu am avut.Cate zile de concediu aveam dreptul sa iau si cum se plateste ?Cum se calculeaza? La calcularea concediului zile ca 1 ianuarie sau ziua de pasti se ia in calcul? Mentionez ca am lucrat la patron. Va multumesc pentru raspuns.
1. Cate zile de CO aveati mentionate in c.i.m. ?

2. Pe ce perioada nu v-ati efectuat concediu de odihna?

3. Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual. (art.145 alin.3 C.mun.).
Cornel Vasile, Consilier juridic
in c.i.m erau 20 de zile concediu. Perioada lucrata pe anul 2016 era 1 01 -24 06 2016
1.In acest caz ,aveti dreptul la :
20 : 12 x 6 = 10 zile lucratoare de CO

unde
20 = numarul de zile lucratoare de CO mentionate in c.i.m./an
6 = numarul de luni lucrate

2. Daca nu le-ati efectuat , atunci acestea se compenseaza in bani la incetarea c.i.m., conform art.146 alin.3 C.mun.

3. art.150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

In acest caz, indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care inceteaza c.i.m.
Deci eu am avut salariu minim 1050 lei.Pe 10 zile de concediu cat trebuia sa iau?:(
Postati care au fost salariile in lunile aprilie, mai, iunie 2016, intrucat de la 01.05.2016 salariului minim este de 1250 lei brut lunar.