Forum Discuţii juridice Executare silită Donatia se mai poate sechestra?
Discuție deschisă în Executare silită

Donatia se mai poate sechestra?

am un chiosc inregistrat pe firma daca-l donez unui neam mai poate fi sechestrat daca sunt exucutat silit.Va multumesc
Da, prin actiune revocatorie.
trebuie sa-l vand cu acte ca sa nu mai fie pe firma nu?
Art. 1562
Noţiune
(1) Dacă dovedeşte un prejudiciu, creditorul poate cere să fie declarate inopozabile faţă de el actele juridice încheiate de debitor în frauda drepturilor sale, cum sunt cele prin care debitorul îşi creează sau îşi măreşte o stare de insolvabilitate.
(2) Un contract cu titlu oneros sau o plată făcută în executarea unui asemenea contract poate fi declarată inopozabilă numai atunci când terţul contractant ori cel care a primit plata cunoştea faptul că debitorul îşi creează sau îşi măreşte starea de insolvabilitate.

Detalii: [ link extern ]

si atentie la - Articolul 239
Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor
(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
[ link extern ]

fără, însă, a intra în discuții privind donația unei SC
Marian Bucur, Avocat