Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contoar pasant de gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contoar pasant de gaze

Buna ziua.
Locuiesc intr-un apartament de bloc si , la aragaz mi-am montat un contoar pasant de gaze-deci nu am centrala, ci, pur si simplu, pentru ca plateam foarte mult gazul, am gandit ca e ceva in neregula, si am vrut contorul meu atasat aragazului. Intr-adevar, dupa montarea lui s-a vazut clar ca eram foarte incarcati la consumul de gaze-iarna nu va pot spune cat de mult se ridica consumul. Acum, administratorul vine si spune ca nu mai ia in considerare aceste cotoare, fara a li se face control metrologic, dar nu spune conform carei legi. Rugamintea mea catre dumneavoastra este, daca se poate sa-mi spuneti :LA CE INTERVAL DE TIMP SE FACE VERIFICAREA METROLOGICA A CONTOARELOR PASANTE? Pentru ca eu stiam ca la 10 ani, dar nu am reusit sa gasesc legea care se refera la acest lucru. Va multumesc anticipat.
Lista oficială a mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic
10 L33 Contoare de gaz L33-5 Dispozitive de conversie a volumului 8 ani
L33-6 Contoare de gaz cu debitul maxim de până la 2.500 m3/h
8 ani
sanda65, utilizator