Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii La contracte cod civil, platesc CAS ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

La contracte cod civil, platesc CAS ?

Buna seara,
am incheiate contracte pe cod civil si retin persoanelor fondul de sanatate si impozit, trebuie sa retin si contributia de asigurari sociale?
va multumesc:hm:
Nu.
Vedeti Legea nr. 200/2008 - aprobarea OUG nr. 91/2007 pentru modificarea si completarea unor acte normative din domeniul protectiei sociale:
1. La articolul I punctul 15, articolul 26 va avea urmatorul cuprins:
„Art. 26. — (1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand:
a) prestatii suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b) diurne de deplasare si de delegare, indemnizatii de delegare, detasare si transfer, drepturi de autor, precum si venituri primite in baza unor conventii civile sau contracte de colaborare;
c) participarea salariatilor la profit.
(2) Sumele asupra carora nu se datoreaza contributia de asigurari sociale, prevazute la alin. (1) lit. b) si c), nu se iau in considerare la stabilirea prestatiilor din sistemul public de pensii.”