avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum functioneaza dreptul de preemptiune dupa decesul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum functioneaza dreptul de preemptiune dupa decesul fratelui co-mostenitor

In urma dezbaterii succesorale dupa decesul parintilor, instanta judecatoreasca a pronuntat hotarare definitiva privitor la bunurile mostenite de frati. Acum, dupa decesul fratelui, cum functioneaza aceasta pronuntare definitiva? Dar dreptul de preemptiune a mostenitorilor lui, aflati in vecinatate cu terenul si casa pe care eu, ca sora a defunctului, intentionez sa le pun in vanzare? Multumesc pentru raspunsuri.
Cum s-a nascut dreptul de preemptiune? Vorbiti de dreptul de preemptiune conventional sau legal? ...oferiti amanunte asupra situatiei in discutie.
Ultima modificare: Marți, 9 August 2016
trandafir2, moderator
alfa19 a scris:

In urma dezbaterii succesorale dupa decesul parintilor, instanta judecatoreasca a pronuntat hotarare definitiva privitor la bunurile mostenite de frati. Acum, dupa decesul fratelui, cum functioneaza aceasta pronuntare definitiva? Dar dreptul de preemptiune a mostenitorilor lui, aflati in vecinatate cu terenul si casa pe care eu, ca sora a defunctului, intentionez sa le pun in vanzare? Multumesc pentru raspunsuri.


In cazul meu, ca urmare a vrerii mele de instrainare a bunurilor imobile mostenite legal, intervine acest drept de preemptiune pentru vecini; unul dintre acestia este familia fratelui defunct cu care nu am incheiat nicio conventie. Pe de alta parte, daca Hotararea definitiva poarta semnatura defunctului frate ca parte in tranzactia inclusa, atunci mostenitorii lui se substituie in parte de drept fata de tranzactia deja legala si functionala? Aceasta Hotarare mai are validitate de act de proprietate? Multumesc
alfa19 a scris:
[...], intervine acest drept de preemptiune pentru vecini; [...]

In ce baza intervine acest drept de preemptiune ?
Dreptul de preemptiune legal este clar stabilit.De exemplu la vanzarea de imobile monumente istorice, la vanzarea de terenuri agricole extravilane, la vanzarea de terenuri forestiere..
Dvs ce bun imobil aveti?
Ati incheiat cu fratele dvs o conventie sau in tranzactia judiciara ati stabilit dvs cu fratele un drept de preemptiune?
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2016
ContSters338589, utilizator
Joha a scris:

Dreptul de preemptiune legal este clar stabilit.De exemplu la vanzarea de imobile monumente istorice, la vanzarea de terenuri agricole extravilane, la vanzarea de terenuri forestiere..
Dvs ce bun imobil aveti?
Ati incheiat cu fratele dvs o conventie sau in tranzactia judiciara ati stabilit dvs cu fratele un drept de preemptiune?


Nu am incheiat cu fratele meu o conventie referitoare la vreun drept de preemptiune. Am incheiat doar tranzactia de partaj a bunurilor (casa si terenuri). Fratele meu insa a devenit prin partaj totodata si unul dintre partile invecinate. Intrebarea mea este dubla:
1. daca Hotararea instantei pt partajarea bunurilor mostenite de la parinti,purta nd semnatura defunctului, ramane valida?
si a 2-a:
2. daca mostenitorii lui au drept de preemptiune, atunci cand eu pun in vanzare aceste bunuri, si in ce conditii juridice (ca vecin) MULTUMESC!!!
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2016
alfa19, utilizator

Alte discuții în legătură

Tranzactie pe un bun care nu se afla in posesia decedatului carsteaverginica carsteaverginica buna seara . daca se incheie o tranzactie care cuprinde un bun nedobandit de defunct dar caruia i se stie cota din acel bun ( CF de mostenitor al defunctului ... (vezi toată discuția)
Dreptul de preemptiune al proprietarilor vecini zbye zbye [b]vecinii mai au drept de preemptiune la terenul extravilan categoria padure, sau doar arendasii ????[/b] (vezi toată discuția)
Mostenire Lacd Lacd Buna ziua, 5 frati mostenesc in 1997, dupa moartea parintilor, terenuri agricole, paduri, livezi, casa parinteasca.....Nici pana la aceasta ora nu au ... (vezi toată discuția)