Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Rezidenta fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Rezidenta fiscala

O sa lucrez in Cehia. Daca nu aleg sa am rezidenta fiscala acolo, atunci toate taxele mele platite acolo se duc de fapt catre statul roman?
Am aflat de asemenea ca trebuie sa anunt din timp anaful daca o sa plec in strainatate pentru mai mult de 183 zile. Prima zi de lucru in Cehia este 22 august. Ce solutii am?
angajatinromania, utilizator
Daca este vorba de un contract de munca ca angajat al firmei din Cehia, se va plati acolo tot si nu se datoreaza nimic in Romania.