avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Nelamuriri legate de o lege
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Nelamuriri legate de o lege

"Persoanele cu handicap accentuat au urmatoarele drepturi:
-scutire de la taxa asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi motociclurilor adaptate handicapului;
– scutire de la taxa de utilizare a drumurilor naţionale;
– scutire de la impozitul pe clădire şi pe terenul aferent clădirii de domiciliu;"
Daca are bunavointa cineva sa imi explice mai concret la ce taxa face referire, ca partea de rovinieta am inteles sau face referire tot la rovinieta ca de impozit nu cred ca e vorba :frantic: .
Masina mai trebuie sa fie adaptata nevoilor persoane in cauza pentru a beneficia de acesta/e reducere/i?
Poate fi condusa si de baiatul persoanei in cauza (are nevoie de acte in plus decat cele obisnuite? :O )?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:54, 17 August 2016
1.
-scutire de la taxa asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi motociclurilor adaptate handicapului;


Codul Fiscal
468 - Reguli generale

(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.
...

Art. 469 Scutiri
1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru: Norme metodologice
....
b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat, cele pentru transportul persoanelor cu handicap sau invaliditate, aflate în proprietatea sau coproprietatea reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;


2.
– scutire de la taxa de utilizare a drumurilor naţionale;

Se refera la rovigneta.

3. Pe baza documentației legale care atestă gradul de dizabilitate, precum și calitatea de proprietar/coproprietar al autovehiculului adaptat, persoanele cu dizabilitati beneficiază de aceste înlesniri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire Luba Luba Reprezentanții legali ai minorilor cu handicap grav beneficiaza de scutire taxe locale la AUTO????? (vezi toată discuția)
Drepturi persoane cu handicap cristid64 cristid64 Buna ziua! sunt persoana cu handicap grav si in urma cu o saptamana primaria orasului TARGU MURES mi-a trimis o scrisoare prin care ma anunta ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Drepturi persoana cu handicap Atee Atee Buna ziua! Am un copil cu handicap grav, surdo-mutism si handicap psihic , si am inteles ca din acest an s-a adoptat legislativ o prevedere prin care se ... (vezi toată discuția)