Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... srl cu datorii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

srl cu datorii

Buna ziua. Am un SRL fara activitate momentan din ianuarie 2009, dar cu datorii : leasing 5800 lei, finante 12000 lei. Problema e ca nu mai am bani pentru nimic nici macar sa platesc contabila pentru depunere de acte., nici pentru a inchide firma. In iunie nu am mai depus bilantul contabil ,am primit notificare cum ca voi primi amenda si se poate declara firma ca inactiva, ceea ce mi-ar conveni foarte mult.
Intrebare: chiar se poate? Daca nu mai depun bilantul anual chiar daca firma are datorii se poate cere dizolvarea si apoi lichidarea firmei?
Da se declara firma ca inactiva, de ce nu o suspendati?
Mergeti la ORC.
Insa bilanturile trebuie sa le depuneti altfel riscati amenzi si penalitati.
nu o suspend pentru ca , avand datorii la finante nu primesc derogarea de la plata impozitului. si sincer as prefera dizolvarea , inchiderea firmei. tocmai de asta ma gandeam ca daca nu depun bilantul poate vine de la sine fara mari cheltuieli
da se poate,chiar mai rau,adica sa raspunzi personal, penal , etc.datoria la stat trebuie achitata.
sa raspund personal? de ce? este un srl iar datoriile sant ale firmei nu ale mele personal . se poate atrage raspunderea personala a administratorului numai daca se dovedeste ca ar fi deturnat fonduri ceea ce nu-i cazul.
oricum intrebarea era alta.
daca nu depun bilantul , da stiu primesc amenda, dar in acest fel pot sa ceara dizolvarea firmei?
chiar nu-mi raspunde nimeni la aceasta problema?