Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce se intampla cu SRL daca nu se mai depune nici un act
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce se intampla cu SRL daca nu se mai depune nici un act

Buna,

As dori sa intreb ce se intampla cu SRL daca nu se mai depune nici un act la stat. Va fi dizolvata?

Firma a avut activitate si si angajati, dar este in pierdere si a fost si anul trecut. Datorii catre alte societati nu sunt.

Daca nu mai depun nici un act, voii avea eu ca si asociat unic/ administrator voi putea fi dat in judecata de catre stat? Am vre-un risc legal?
Nu veti fi dat in judecata de catre stat, dar e bine sa depuneti ultimul bilant de lichidare pe 2008 si apoi firma se poate inchide.
Multumesc pentru raspuns.

Insa nu-mi este totusi clar, daca nu mai depun absolut nimic ce se va intampla?

Bani pe firma nu mai exista de mult, iar eu nu am de unde sa platesc un lichidator sau sa inchid firma care iar costa spre 10mil.
Isarcon, utilizator
daca nu depuneti bilantul ve-ti primi adrese de la Finante si in cazul nedepunerii in termenul stabilit puteti sanctionat cu amenda consistenta

totusi depuneti bilantul si apoi o puteti inchide definitiv sau pe o perioada de timp limitata
Multumesc pentru raspuns.

Din cate stiu amenda se aplica SRL-ului si nu persoanei mele,nu? Iar daca compania n-are nimic in proprietate, bani sau obiecte, atunci nu au de unde sa recupereze banii, deoarece eu raspund numai cu capitalul social, de aceea este SRL.

Gresesc aici? Am eu ca si persoana vre-un risc legal?