Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sumele din ct. 4426 mai sunt deductibile in urmatorul ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sumele din ct. 4426 mai sunt deductibile in urmatorul caz?

Tin evidenta contabila la o societate de paza. Din martie si pana in prezent nu mai au nici un contract care sa genereze venituri si TVA colectat. Cheltuieli sunt in fiecare luna cu utilitati, leasinguri, etc. TVA-ul din documentele emise de furnizori mai este deductibil? Cheltuielile de orice natura, inclusiv cu cei 5 salariati nu mai sunt deductibile neavand venituri, dar TVA-ul cum il tratez? Cu stima, Monica Lauleanu.
Cheltuielile, daca sunt administrative si se fac in vederea obtinerii de venituri, chiar si viitoare, pot fi considerate deductibile.
Daca din start le tratati ca nedeductibile, atunci TVA nu pote fi deductibila.