Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cheltuieli deductibile, nedeductibile si deductibile ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Cheltuieli deductibile, nedeductibile si deductibile limitat

Ce/care sunt cheltuielile deductibile,nedeductibile si cu deductibilitate limitata pentru un srl in 2019 (microintreprindere-impozit pe venit) si care sunt implicatiile cu T.V.A.-ul?
george-neagu, moderator
E un roman intreg de scris ca sa raspunzi la o asemenea intrebare. Ca principiu, sunt deductibile acele cheltuieli care genereaza venituri, cheltuieli care se fac in interesul firmei.
La fel e si cu TVA-ul. Este decuctibil, de obicei, acel TVA care genereaza TVA colectat.
Radu Varciu, Consultant fiscal