Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare - inregistrare neinteligibila in carnetul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare - inregistrare neinteligibila in carnetul de munca

Daca salariul tarifar de încadrare dintr-o înregistrare din Cartea de Munca este interpretabil (cifre înghesuite), se poate invoca Temeiul legal din acea înregistrare ?
CJP ne pune pe drumuri, solicita Adeverinte si Copii dupa Statele de plata de la Angajatori, care nu mai exista.
Temeiul legal este, probabil, o decizie emisa de catre angajator. Tocmai aceasta decizie (documentul ca atare) o solicita casa de pensii pentru a se lamuri si a vedea suma inregistrata ca salariu tarifar.
Casa de pensii nu poseda documentele pe care cere (adeverinte, state de plata) sa le prezentati. Firma are obligatia pastrarii acestor documente 50 de ani de la emitere.
Observand adnotarile anterioare, precum si cele ulterioare din carnetul de munca, fata de adnotarea aflata in litigiu, in conditiile in care salariul tarifar se putea stabili pe clase si gradatii legiferate, se poate observa doar valoarea orientativa mentionata in carnetul de munca.
@ balan_ioan_bn

Despre ce perioada este vorba?