Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Carnet de munca-interpretare date
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Carnet de munca-interpretare date

In carnetul meu de munca vechi este urmatoarea notare:
01.01.1993-salariu tarifar 25 000 +salariu de merit, conf. HG....2 500
12.08.1993-salariul tarifar 30 000
01.12.1993-salariul tarifar 40 000
01.01.1994-salariul tarifar 45 000+gradatie de merit conf HC...9 000

Dupa cum se poate vedea, incepind cu data de 12.08.1993 pina pe 01.01.1994 nu mai este trecut salariul de merit.
Cum se interpreteaza aceste notari? Ca am beneficiat de salariul de meriti o luna de zile sau am primit salariul de merit pina pe 01.01.1994?
Dupa cum inteleg eu, in carnetul de munca se fac notari NUMAI cind apar noi modificari; de ex., salariul tarifar de 25 000 a fost pe intreaga perioada 01.01.1993-12.08.1993. Prin analogie, daca nu se mai face nicio precizare in carnetul de munca, salariul de merit ar trebui sa fie incepind cu data de 01.01.1993-01.01.1994.
Este corect asa?
Pe de alta parte, institutia unde am lucrat mi-a eliberat o adeverinta cu sporurile, salariile de merit, gradatii, in care nu apare salariul de merit in perioada din Cartea de Munca. Pentru stabilirea pensiei, ce prevaleaza: inscrisurile din Cartea de Munca sau adeverinta eliberata? Casa de pensii mi-a comunicat ca va lua in considerare adeverinta pentru ca, la finalul ei, este trecuta mentiunea: "prezenta adeverinta completeaza si corecteaza inscrisurile din Cartea de Munca".

Multumesc pentru atentie!
Se interpreteaza in sensul ca , in perioada respectiva (12.08.1993 - 01.01.1994 ) nu ati mai beneficiat de salariul de merit.

Se iau in considerare ambele documente, atat carnetul de munca cat si adeverintele eliberate de catre angajatori.
Multumesc mult pentru raspuns! Totusi, salariile de merit se dadeau pentru o perioada de cel putin 3 luni, nu numai pentru o luna.

In cazul in care gradatia de merit este trecuta in Carnetul de Munca dar in adeverinta nu apare, se va lua in considerare la calcularea pensiei? Casa de pensii spune ca nu va lua in considerare deoarece in adeverinta nu este trecut si adeverinta mentioneaza la final ca ea "corecteaza si completeaza inscrisurile din CM"
Perioada din adeverinta coincide cu cea din carnet ?
In adeverinta nu scrie nimic referitor la de gradatie de merit care apare in CM incepind cu 01.01.1994.
V-am intrebat daca perioada mentionata in adeverinta este aceeasi cu perioada din carnetul de munca? (adica, de la ... pana la ....)