Forum Discuţii juridice Achiziţii publice contestatie achizitie directa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

contestatie achizitie directa

Actul administrativ prin care se anuleaza o achizitie directa (demarata prin anunt publicitate in SEAP ) cu depunere oferte la sediul autoritatii contractante si in SEAP (catalog electronc) poate fi contestat in temeiul L 101/2016 sau L 554 privind conteciosul administrativ?
Mentionez ca ofertele au fost depuse (dar nu sunt deschise).S-a constatat ca anuntul publicitate din SEAP nu cuprinde mentionarea depunerii propunerii/ofertei tehnice desi era necesar, punandu-se la dispozitie doar listele de cantitati(este vorba de un contract de lucrari cu o valoare sub pragul prevazut de art.7 alin) lipsind deasemenea si alte mentiuni referitoare la unele doumente ex.declaratie ref la protectia muncii etc.
Daca o astfel de contestatie este admisibila poate instanta sa oblige la continuarea procedurii?
IAnularea achizitiei o motivam pe art.212 ali.1 lit b (s-ar putea ca unele oferte sa contina prop tehnica iat aletel nu) si c din L98 (desi asa cum am spus este vorba de adchizitie directa).
Astept opinii.
Va multumesc

achizitia directa se supune Legii 98/2016 numai referitor la respectarea principiilor, astfel nu se poate invoca nici un alt articol pentru contestatie.