Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protejare design
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protejare design

Buna ziua

Am si eu nevoie de ceva sugestii privind modul in care pot proteja schitele unui dispozitiv ce urmeaza a fi trimis unor companii pentru realizarea unui prototip functional.
Ceea ce ma intereseaza este ca acea companie sa nu foloseasca acele schite pentru realizarea unui dispozitiv similar.
Este de ajuns un acord de confidentialitate?
Pot folosi acest acord mai tarziu daca constat ca un dispozitiv similar a fost realizat?

Va multumesc
Schitele prin care sunt redate constructia unui produs nu sunt protejabile prin inregistrare ca desen sau model industrial. Prototipul functional, asa cum este el un produs finit, poate fi protejat ca model si prezentat prntru protectie la OSIM in trei dimensiuni sau fotografie.
Pentru detaliile de inregistrare cititi Legea 129/1992 republicata in 2010 si OG41/1998 republicata in 2006
Un acord de confidentialitate va asigura ca i-ati atras atentia partenerului sa nu divulge nimanui schita din anexa acordului, dar posibilitatile de control ale Dvs asupra actelor partenerului sunt infime, dat fiindca este imposibil a confrunta produsele similare din lume cu schita care ati incredintat-o partenerului ca fiind un secret intre partile acordului .
Cel mai eficient ar fi : dati schita contra cost, cu bani cash, la predarea ei.

Pai aici este problema, nu vreau sa o vand, vreau sa realizez dispozitivul.
Partea cu vanzarea ar fi fost simpla ...

Este cam asa iei un principiu al fizici si il folosesti intr-un mod inedit, intr-un dispozitiv, astfel incat foarte multi pot beneficia de acel lucru.
Ideea nu este noua, functioneaza si isi face treaba foarte bine in alte domeniu.

Multumesc

Alte idei, propuneri?