avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Restituire Cautiune
Discuție deschisă în Executare silită

Restituire Cautiune

In baza art. 723 ind.1 din C.p.c. si in baza Deciziei nr. 3155/2013 a ICCJ, se poate impune restituirea cautiunii daca ? :
- executarea silita a fost pusa in executare si nu sa incuviintat suspendarea executarii silite de catre Instanta
- nu sa creat nici un prejudiciu celui ce a cerut executarea silita
- cel ce a cerut executarea silita, nu a formulat in termen de 30 zile de la ramanerea definitiva a deciziei, o cerere pentru plata despagubirilor.
Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: flocanelu , utilizator 22:03, 22 August 2016
Ati enumerat conditiile impuse de textul de lege incident.
Care este nedumerirea?
Nu eram intru totul sigur. Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire cautiune ContSters277537 ContSters277537 As vrea sa stiu daca in cazul in care se respinge contestatia la executare eu pot sa imi recuperez suma platita pentru cautiune la suspendarea ... (vezi toată discuția)
Restituire cautiune av.T.M. av.T.M. Buna. Am facut o cerere de suspendare a executarii si mi s-a respins. Imi spune-ti va rog pentru restituirea cautiunii ce pasi trebuie sa urmez? De ce acte am ... (vezi toată discuția)
Cautiune leona777 leona777 as vrea sa stiu : daca am platit o cautiune in civil ptr suspendare executare silita, si apoi am pierdut procesul, pot recupera cautiunea, sau nu ? multumesc ... (vezi toată discuția)