Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restituire Taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Restituire Taxa judiciara de timbru

Conform art. 45 alin 1, alin 2, 3 si 4 din OUG 80/2013, sunt indeplinite conditiile pentru restituirea a 1/2 din taxa judiciara de timbru indiferent de solutia data in cauza civila ?
daca :
- petitionarul a avut domiciliul ales la avocat
- avocatul a administrat probele
Va multumesc.
- daca probele au fost administrate prin avocati, da, oricare ar fi solutia, asa scrie si in alin 2.. Ratiunea e ca nu mai administreaza probele instanta.
Atunci cand se merge pe procedura aceasta, domiciliu e obligatoriu la avocat
Marian Bucur, Avocat
Va multumesc pentru lamurirea data.