Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament pentru copiii dati in adoptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament pentru copiii dati in adoptie

Buna ziua,
Doresc sa aflu daca un parinte supravietuitor poate lasa mostenire prin testament unui copil dat in adoptie;
Inafara de copilul dat in adoptie mai exista un copil care a ramas in intretinere, care nu a fost dat in adoptie.
Copilul aflat in intretinere, fiind minor la moartea primului parinte ,la efectuarea succesiunii a renuntat la partea sa de mostenire in favoarea parintelui supravietuitor;
Daca parintele supravietuitor lasa mostenire averea atat copilului neadoptat cat si celui adoptat,testamentul poate fi atacat de copilul ramas in intretinere, care nu a fost dat in adoptie?
Ce drepturi mai are fratele dat in adoptie , chiar daca este mentionat in testament?
E cam complicat , va rog sa ma ajutati cu un raspuns sau cu un sfat .
Multumesc
Buna ziua,
Copilul care a ramas in familie are drept de mostenire.
Copilul dat in adoptie SI ADOPTAT, nu mai are niciun drept de mostenire.
Prin testament parintele poate lasa celui adoptat o parte din bunuri, partea se numeste cotitate disponibila si se stabileste in functie de cei ce vin la mostenire.
daca parintele a lasat prin testament TOATE BUNURILE altcuiva (inclusiv copiluluo adoptat) decat mostenitorilor rezervatari atunci acestia au dreptul sa solicite diminuarea partii date pana la cotitatea disponibila.
Consultati un avocat sau un notar.
Va multumesc foarte mult.
Ce este cotitatea disponibila ?
Exista un mostenitor rezervatar , copilul ramas in familie; El a cedat tatalui partea legala a lui , cand era minor, in urma mortii mamei;
Cand va muri tatal , daca exista testament prin care acesta vrea sa lase in mod egal averea celor doi copii ( unul ramas in familie si unul dat in adoptie ), care ar fi cotitatea disponibila ?
Copilul ramas in familie nu are nici un motiv legal de a nu i se acorda toata averea .
Tatal supravietuitor mai are doi frati; Primesc si acestia ceva ?
Multumesc pentru aceasta lamurire suplimentara.
El a cedat tatalui partea legala a lui , cand era minor, in urma mortii mamei;

Nu putea sa faca asta. Poate nu s-a dezbatut succesiunea dupa mama la vremea minoritatii sale, interesati-va care e situatia exact.

Fratii tatalui nu mostenesc nimic.
Daca tatal vrea sa lase egal copiilor prin testament, o poate face. Atat e rezerva succesorala, jumatate din cat ar mosteni legal, asa ca poate da jumatate din avere cui doreste.
gi-jane2, moderator
Inteleg ca situatia poate fi alta , daca fiul ramas in familie a semnat ca lasa in administrare ( probabil pana la majorat) partea care i se cuvenea de la mama decedata ?
A semnat ceva , nu stie exact ce, prin care lasa tatalui partea lui...
Poate solicita la moartea celui de-al doilea parinte , acea parte lasata in,, custodie"?
Tatal poate imparti prin testament celor doi copii(unul dat in adoptie si altul ramas in familie)averea care include si aceasta parte sau numai jumatatea care i s-a cuvenit in urma cu 20 ani, la moartea sotiei?
Va multumesc foarte mult.