Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum va putea să facă acest lucru.?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum va putea să facă acest lucru.?

Bună seara !
Astăzi ne-am confruntat cu următoarea problemă '
- directorul nostru vrea ca juristul instituției să urmărească ducerea la îndeplinire a Deciziilor interne.
1. - cum ar putea să facă acest lucru.?

De exemplu, popririle pe salariile angajaților.
Colegul de la Resurse umane face calculul și reținerile.

Cum ar putea juristul să facă acest lucru, odată ce nu are acces la datele de personal și nici la pontaj ?

oanaportar, utilizator
Sunt discuții contradictorii.

Ba că atribuția de urmărire a plății popririlor
să se treacă în Fișa postului contabilului șef,
ba că să se treacă în Fișa postului colegului de la Resurse umane
care face calculul și reținerile,
ba că să se treacă în Fișa postului juristului nou angajat.

Vă rugăm să ne spuneți
- cum este corect ?
Normal, trebuie sa treaca in fisa postului celor de la contabilitate.
Știu că, contabilitatea are obligația de efectuare a plăților.

Sî înțeleg că:
Contabilitatea va avea obligația și de urmărire a plăților ?
Acest lucru înseamnă că,
contabilitatea va urmări
ducerea la îndeplinire a Deciziilor interne doar privind calculul și reținerile /popririle ?

Dar pentru ducerea la îndeplinire a celorlalte Decizii interne,
care nu țin de contabilitate,
pe cine va trebui directorul să oblige să le urmărească îndeplinirea ?

Nu cumva este vorba despre atribuții de control ?
și atunci,
doar un salariat care are funcție de conducere
va putea să facă acest lucru ?
Nu este vorba despre atributii de control sau de functii de ..