Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... REDOBANDIRE PERMIS SUSPENDAT 90 ZILE ALCOOL
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

REDOBANDIRE PERMIS SUSPENDAT 90 ZILE ALCOOL

Buna ziua,

In data de 21 aug 2016 am fost oprit de un echipaj politie pe raza municipiului MANGALIA (eu avand domiciliul in BRAILA) testat alcoolemie, rezultatul fiind 0,11 mg/l alcoolemie in aer expirat:
- amenda 1125 lei
- retinere permis conducere 90 zile

Va rog sa ma lamuriti daca as putea sa imi redobandesc permisul de conducere in urma examenului 13 din 15 intrebari.

(am primit informatii contradictorii, politistul care m-a amendat mi-a spus ca pot ramane cu o suspendare de 30 zile in urma promovarii examenului, iar de la un birou de informatii la politie mi s-a spun ca pentru alcoolemie nu se reduce suspendarea prin examenul de redobandire.

Va multumesc anticipat!

Coman2010, utilizator
In cazul dvs sunt aplicabile urmatoarele dispozitii legale din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 republicat:

Art. 219
(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către şeful serviciului poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, la cererea titularului, în următoarele cazuri:

a) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată pentru cumul de puncte;

b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicată ca urmare a săvârşirii unei contravenţii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;

c) în baza certificatului medico-legal prin care se confirmă că afecţiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inaptă medical au încetat.

Art. 221

(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:

a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;

b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;

c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;

d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenţiei pentru care se aplică sancţiunea contravenţională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:

a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;

b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;

c) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;

d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

Daca va incadrati in dipozitiile de mai sus, faceti o cerere impreuna cu actul de identitate, procesul verbal, dovada, chitanta pentru plata amenzii si o depuneti asa cum spune art. 219.
Buna ziua,

Eu sunt in aceeasi situatie ca si Coman2010 , doar ca mi l-a suspendat in Mangalia pe 20 august, sunt din Bucuresti si am mai avut permisul suspendat odata anul acesta pentru viteza (pentru care am dat examen si l-am luat dupa 30 de zile).
Acum ma pot duce sa-l iau cand expira cele 90 de zile sau trebuie sa mai dau un examen ca sa nu mi se prelungeasca suspendarea cu inca 30 de zile?

Multumesc.
În data de 16.12.2018 am avut permisul suspendat in Austria pentru consum de bauturi alcoolice. am avut o cearta cu un vecin si am chemat politia care a si venit la fata locului dupa ce le-am povestit cele intamplate ei m-au intrebat daca am condus masina?! le-am spus ca da dar inainte de a consuma bauturi alcoolice doar pt asta mi-a suspendat permisul pe 6 luni nu am fost oprit in trafic si nu am avut nici un fel de eveniment rutier ce trebuie sa fac sa imi recuperez purmisul macar in Romania?
Cum ai procedat pentru permis când l.ati luat după ce saubimpl8nit 30 de zile de la suspendare sau de când ați dat redobandirea

Coman2010 a scris:

Buna ziua,

In data de 21 aug 2016 am fost oprit de un echipaj politie pe raza municipiului MANGALIA (eu avand domiciliul in BRAILA) testat alcoolemie, rezultatul fiind 0,11 mg/l alcoolemie in aer expirat:
- amenda 1125 lei
- retinere permis conducere 90 zile

Va rog sa ma lamuriti daca as putea sa imi redobandesc permisul de conducere in urma examenului 13 din 15 intrebari.

(am primit informatii contradictorii, politistul care m-a amendat mi-a spus ca pot ramane cu o suspendare de 30 zile in urma promovarii examenului, iar de la un birou de informatii la politie mi s-a spun ca pentru alcoolemie nu se reduce suspendarea prin examenul de redobandire.

Va multumesc anticipat!