Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte carte de identitate provizorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte carte de identitate provizorie

buna ziua,care sunt documentele necesare ptr schimbarea cartii de identitatea,stiu ca e nevoie sa-mi fac una provizorie deoarece certificatul de casatorie este la dosarul ptr divort,multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos!
O mica corectura :)

Aveti nevoie de:

- 3 poze tip buletin pe care le aduceti dvs.
- certificatul de nastere original + copie
- actul de spatiu original + copie
- contravaloarea cartii de identitate provizorii: 1 leu
- timbru fiscal – 1 leu
- in cererea pentru eliberarea cartii de identitate provizorii mentionati motivele: expirare + lipsa certificat casatorie

Si desigur, cum a mentionat si @BODELALEX, cartea de identitate.

:luck:
Imi cer scuze :">
- timbru fiscal - 4 lei
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca se poate obtine o carte de identitate provizorie fara certificatul de nastere, prezentand certificatul de casatorie + alte acte cum ar fi cele de studiu, dovada spatiului, etc ??