avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 331 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Consilierii judeteni si functionarii publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Consilierii judeteni si functionarii publici

Intre angajatii unui consiliu judetean, functionari publici fiind si consilierii judeteni exista relatii de subordonare? Ce tipuri de relatii exista?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:37, 25 August 2016
Legea 161/2003
Art. 88
(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
....
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;
...
Adica functionarii sa fie subordonati consilierilor. Saracii functionari toti vor sa-i subordoneze...de parca nu le-ar ajunge sefii din institutie. Ce face politica asta...
Nu ar trebui să existe relaţii de subordonare. Relaţiile ierarhice sunt trecute în fişa postului, la secţiunea "Sfera relaţională a titularului postului". Fişa postului unui funcţionar public este întocmită conform anexei 1 a H.G. nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, vă rog să-mi spuneți dacă un consilier județean ... IORDAN ELENA IORDAN ELENA Bună ziua, Vă rog să-mi spuneți dacă un consilier județean poate participa la un concurs pentru ocuparea unui post contractual vacant, în sensul că ... (vezi toată discuția)
Incompabilitate Hunorka Hunorka Dupa fisa postului sunt intr-o functie publica, denumirea postului: functie publica generala,teritoriala,de executie, consilier. Am candidat la alegerile ... (vezi toată discuția)