Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozite pentru firma IT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozite pentru firma IT

Buna ziua,
care sunt impozitele care se calculeaza pentru un salariat, inginer automatizari, angajat la o firma care are CAEN 6201 - activitati de realizare a soft-ului la comanda ?
Multumesc.
Cotele de contributii ce trebuie platite - retinute din salariul angajatului - in 2016 sunt :.

- contributia de asigurari sociale: 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca

- contributia de asigurari sociale de sanatate ; 5.5%

- contributia individuala privind asigurarile de somaj : 0.5%

- impozit pe venit : 16%.

Angajatii din IT pot fi scutiti de la plata impozitului pe venit , daca sunt indeplinite criteriile prevazute in Ordinul 835/2015.