avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare audio
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare audio

Am o intrebare simpla, are voie angajatorul sa ma inregistreze audio la locul de munca ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:09, 26 August 2016
1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. ... "
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]

4. Pentru instalarea unui microfon destinat ascultarii si inregistrarii discutiilor (in cadrul unei societati / institutii) este nevoie de:
1. acordul salariatilor
2. avizul instituțiilor abilitate , pe care din pacate angajatorii nu il obtin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul angajatorului de a-și supraveghea angajații kikybaly kikybaly Nu știu dacă aici trebuie să postez, însă nu am găsit altă secțiune care să aibă discuții despre dreptul la intimitate. Știu că anul trecut s-a ... (vezi toată discuția)
angajatorul mă spionează? zoli79 zoli79 Am o presimțire că angajatorul mă spionează la locul de muncă cu un microfon ascuns în birou . Ce pot să fac? (vezi toată discuția)
Sunt inregistrat audio-video de angajator SAUNDU SAUNDU Buna seara,vreau sa stiu cit de legala este inregistrarea audio-video a unui angajat in timpul programului de lucru. Va multumesc (vezi toată discuția)