avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Stare reala subsol - opinie profesionista
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Stare reala subsol - opinie profesionista

Buna ziua,

As dori sa aflu daca exista cineva sau o institutie sau firma specializata care sa poate sa ofere o opinie profesionista in legatura cu starea subsolului, sub forma de document cu semnatura si eventual stampila, care sa reprezinte starea tehnica reala a tot ce se intampla acolo si a gradului de gravitate si nu opiniile unor oameni care nu sunt de specialitate ca de exemplu administrator sau presedinte de asociatie si care pot voit sau nu sa prezinte o stare diferita.

Ce anume trebuie sa se verifice la subsol in afara de aceasta lista la care m-am gandit eu?
- starea tevilor de apa rece, calda si daca exista scurgeri sau nu
- starea tevilor de caldura si daca exista scurgeri sau nu
- starea instalatiei electrice
- starea canalizarii de la wc
- starea scurgerii apei pluviale
- daca subsolul este uscat sau are apa si la ce nivel este
- daca exista boxe la subsol si daca aceasta au existat din constructie sau au fost construite in mod improvizat
- daca exista alte obiecte depozitate la subsol si de ce natura sunt acestea
- daca exista soareci/sobolani la subsol
- daca exista gandaci au oua de gandaci la subsol

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 26 August 2016
locatar_abuzat, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 21:34, 26 August 2016
Puteti face o expertiza tehnica extrajudiciara pentru o parte din obiectivele enumerate.
Nu stiu cum/cine ar putea sa ateste daca exista sau nu soareci si gandaci - aici puteti apela la o firma de deratizare contra cost.
locatar_abuzat a scris:
As dori sa aflu daca exista cineva sau o institutie sau firma specializata care sa poate sa ofere o opinie profesionista in legatura cu starea subsolului, sub forma de document cu semnatura si eventual stampila, care sa reprezinte starea tehnica reala a tot ce se intampla acolo si a gradului de gravitate..

Nu exista o asemenea institutie sau firma.
Pentru infiintarea unei institutii cu acest obiect de activitate apelati la guvern sau parlament. Ne-au bagat pe gat o institutie care verifica lifturile verificate de firme autorizate in intretinerea lifturilor. Intocmesc un PV si asociatia achita aproape 400 lei. Asta se repeta an de an.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare termica, sobolani si gandaci in casa Bairrfhionn Bairrfhionn Bloculk meu a intrat in reabilitare termica acum 4 luni, de 3 saptamani nu mai lucreaza nimeni, si de 5 zile, datorita schelei ramase in fata blocului si ... (vezi toată discuția)
Beci insalubru eu1982 eu1982 Buna ziua! Sunt locatara intr-un bloc cu patru scari,iar in scara mea sunt ; 15 apartamente din care 6 locuite.Avem asociatie de propietari si am cerut ... (vezi toată discuția)