Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare pt plata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare pt plata tva

Daca efectuez servicii medicale catre o firma din UE care este platitoare de TVA, ar trebui sa ma inregistrez si eu ca platitor de TVA, sau de abia dupa ce depasesc plafonul de 65000 eur ?
Trebuie sa va inregistrati in ROI pentru operatiunile intracomunitare ca sa puteti factura fara TVA (taxare inversa).
Va multumesc frumos
Este o activitate scutita fara drept de deducere, conform art.292 CF.Prin urmare, nu puteti factura cu TVA.

ART. 292 - Scutiri pentru anumite activități de interes general și scutiri pentru alte activități

(1) Următoarele operațiuni de interes general sunt scutite de taxă:

a) spitalizarea, îngrijirile medicale și operațiunile strâns legate de acestea, desfășurate de unități autorizate pentru astfel de activități, indiferent de forma de organizare, precum: spitale, sanatorii, centre de sănătate rurale sau urbane, dispensare, cabinete și laboratoare medicale, centre de îngrijire medicală și de diagnostic, baze de tratament și recuperare, stații de salvare și alte unități autorizate să desfășoare astfel de activități; Norme metodologice

b) prestările de servicii efectuate în cadrul profesiunii lor de către stomatologi și tehnicieni dentari, precum și livrarea de proteze dentare efectuată de stomatologi și de tehnicieni dentari;

c) prestările de îngrijire și supraveghere efectuate de personal medical și paramedical, conform prevederilor legale aplicabile în materie;

d) transportul bolnavilor și al persoanelor accidentate, în vehicule special amenajate în acest scop, de către entități autorizate în acest sens; Norme metodologice

e) livrările de organe, sânge și lapte, de proveniență umană..

..