Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare act aditional
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare act aditional

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca se poate modifica un act aditional la un contract de inchiriere
Am un spatiu inchiriat si in luna august 2015 mi sa modificat pretul chiriei,actul aditional are o perioada de 36 luni.Acum vrea sa modifice din nou pretul.Perioada din actul aditional(01.09.2015 -31.08.2018)nu are nici o relevanta.
Va multumesc
Fara acordul dumneavoastra, nu poate modifica chiria
Pe mine ma interesa daca poate modifica un act aditional in termen de valabilitate.Contratul e deja modificat prin acest act aditional.

Modificarea prin act aditional a contractului sau o noua modificare a actului aditional sau modificarea chiriei este tot o modificare de contract. Aceste modificari, in principiu, pot fi facute cu acordul ambelor parti (deci raspunsul dat anterior de dna avocat ramane valabil).