Forum Discuţii juridice Achiziţii publice licitatii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

licitatii publice

In cadrul organizarii unei licitatii publice,in caietul de sarcini este obligatorie conditia ca participantul sa nu aiba datorii la bugetul de stat.
Este reglementat acest lucru?
Nu este obligatorie ci este doar un drept al autoritatii contractante respectiv, art. 181 din OUG nr. 34/2006 stabileste ca autoritatea contractanta are dreptul de a exclude orice ofertant care nu şi-a îndeplinit obligaţiile de plată a impozitelor, taxelor şi contribuţiilor de asigurări sociale.
Daca in documentatia de atribuire a fost specificat ca operatorul economic nu trebuie sa aiba datorii la bugetul consolidat la data deschiderii ofertei sau la o data specificata, atunci oferta poate fi respinsa.
Daca am scris ca autoritatea contractanta are dreptul ... si daca a trecut acest criteriu in documentatia de atribuire ...care era nelamurirea d-voastra?