Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare proprietar masina dupa divort
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare proprietar masina dupa divort

In urma partajului juridic, am obtinut autoturismul care a fost bun comun, dar el este inca trecut pe numele fostului sot. Care sunt pasii, respectiv actele necesare schimbarii proprietarului?
Cu hotararea sau conventia de partaj va duceti si o puneti pe rol la anaf si apoi la serviciul inmatriculari mergeti pt inmatriculare pe numele dvs.
Multumesc pentru amabilitatea raspunsului.
Este nevoie si de originalul cartii de identitate actuale a masinii sau doar de talonul ei, alaturi de sentinta de partaj? Intreb, deoarece am pierdut cartea de identitate, neavand decat copia respectivului act.
[ link extern ]
o sa aveti nevoie si de originalul cartii, rugati-l pe fostul sot sa va obtina un duplicat sau sa va dea o imputernicire.