avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... model (corect )de contract de comodat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

model (corect )de contract de comodat

As vrea sa-mi dea cineva avizat un model de contract de comodat .Mentionez urmatoarele:Vreau sa infiintez o asociatie si o sa aiba sediul intr-o camera din apartamentul meu.Nu voi primi chirie. Eu sunt unul din fondatorii asociatiei.Am inteles ca trebuie un astfel de contract.Am vazut multe pe net,dar nu stiu care e cel corect. Ma intereseaza sa nu mai trec pe la notar .Multumesc.luminik2006@yahoo.com
Stimate domn/doamna,

Chiar daca reusiti sa incropiti Dvs. un contract de comodat din diversele informatii gasite pe internet, oricum aveti nevoie fie de notar, fie de avocat, pentru ca actul trebuie autentificat de primul sau incheiat cu data certa de al doilea, pentru a putea infiinta asociatia. Puteti apela la un avocat care sa va infiinteze asociatia, si atunci acesta va fa redacta si comodatul, cu atestarea aferenta.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
V-am trimis pe mail un model de contract. Daca aveti nelamuriri astept sa ma contactati. Succes.
ralu21 a scris:

Stimate domn/doamna,

Chiar daca reusiti sa incropiti Dvs. un contract de comodat din diversele informatii gasite pe internet, oricum aveti nevoie fie de notar, fie de avocat, pentru ca actul trebuie autentificat de primul sau incheiat cu data certa de al doilea, pentru a putea infiinta asociatia. Puteti apela la un avocat care sa va infiinteze asociatia, si atunci acesta va fa redacta si comodatul, cu atestarea aferenta.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin


Aceasta este si parerea mea! Ce rost are sa va chinuiti sa cautati modele de contracte de comodat cata vreme tot ajungeti la un avocat sau la un notar?!B-)
Stimate Domn/Doamna

In cazul infiintarii unei asociatii pentru dovada sediului societatii este suficient un contract comodat vizat de Finantele Publice.
Am infiintat o asociatie acum 3 saptamani si judecatoria a acceptat contractul de comodat fara autentificare sau dare de data certa. Doar m-am dus la finante cu trei exemplare plus cu copia dovada proprietarului (titlu, contract de vanzare-cumparare, extras CF etc).

Succes:luck:

Hajnal
E suficient un act sub semnatura privata .(nu e obligatorie incheierea la acestui contract la un avocat sau notar ).
DE esenta conctatului de comodat e titlul gratuit al acestuia.(ca ati amintit ceva de chirie )
Ultima modificare: Luni, 24 August 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat sau declaratie de sediu? anighe anighe Buna ziua Doresc sa infiintez o asociatie ONG. Unul dintre membrii fondatori pune la dispozitie apartamentul sau pentru sediul social. In acest caz este ... (vezi toată discuția)
Contract comodat persoane fizice ofely ofely Buna seara, Am un apartament in care locuieste o doamna de vreo 7 ani. Intre mine si doamna am facut contracte de comodat, in fiecare an, dar fara a fi ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat autentificat de notar sau avocat? minu minu Un prieten vrea sa-si infiinteze un SRL si a incheiat un contract de comodat cu tatal sau pentru sediul firmei. La registrul comertului i-a spus ca contractul ... (vezi toată discuția)